Как да изберем пердета
17 / май / 2019Пердетата са важен момент от интериора на всяко жилище и променят изцяло атмосферата и усещането в помещенията. Само погледнете едно жилище с голи прозорци и го сравнете с вече монтирани пердета - разликата е огромна.
Тъй като в днешно време изборът на материи и цветове е огромен, няколко са нещата, които следва да се обмислят, за да се започне с разглеждането на различни мостри (все пак ще ви е трудно, ако решите да разгледате всички стотици видове материи и цветове...).
Обикновено първият ориентир е цветовата гама, в зависимост от интериора и светлината в помещението: стени, подове, мебели и др. ще се замислите за определени цветове, които ви харесват. Цветовете варират изключително много и е добре да се видят на живо, тъй като особено тънките пердета трудно могат да бъдат предадени реално на снимка, почти винаги има изменение в нюанса заради светлината при снимане. Плътните пердета могат да бъда избрани по-лесно от разстояние, като отново трябва да се има предвид евентуална промяна в нюанса, било то заради светлината или партидата, произведена от производителя. По-скъпите платове имат гаранция при заявка и в случай на цветово разминаване в мострата и плата, който е пристигнал, няма проблем да бъде сменен или възстановени парите.
След като сте се ориентирали за цветовата гама, отиваме към вида материя: предпочитате ли по-естествени материи, например лен, памук или държите да има лек блясък, което изкуствената материя спокойно може да ви осигури? Имате ли алергии към изкуствени материи или предпочитате точно тях, заради по-лесната поддръжка.
Когато говорим за тънки пердета, трябва да се помисли и колко тънки искате да са те - по-прозрачни или средна плътност? Ако слагате само тънки пердета в помещението, тези със средна плътност могат да са прекрасен избор, в зависимост от това какво предпочитате като влизане/спиране на светлината. Така ще имате прикритие вечер, а в същото време през деня светлината няма да бъде толкова ярка.
Когато става въпрос за плътни пердета, много хора предпочитат пълно затъмнение, което материите blackout предлагат на не толкова високи цени. Те имат над 99% затъмняващ ефект, благодарение на втъканата черна нишка, която вие реално не виждате, а пердетата имат точно този цвят, който желаете. Съществуват и други материи, които силно затъмняват, но само Blackout има толкова голяма плътност и друг вид перде не може да я достигне. Ако искате пълно затъмнение, но вашия цвят го няма в гамата на Blackout, винаги можете да поръчате пердета с допълнителна подплата, което да осигури пълното затъмнение на помещението, но това разбира се води и до допълнително оскъпяване.
Във всички останали случаи, комбинацията между плътни и тънки пердета ще донесе нормално затъмнение на помещението, като следва да съчетаете и самите пердета като цветове и материи.
Дължината на пердетата е нещо индивидуално и зависи от помещенията. В повечето случаи класическият стил до земята е по-предпочитан. Спирането на топлината от радиаторите не трябва да ви притеснява - пердетата могат да бъдат аранжирани по такъв начин, че да изглеждат красиво събрани и повдигнати, и в същото време да пропускат топлината от радиатора през зимата. Дори когато решите да са до земята, пак трябва да помислите дали да се влачат леко по земята, да бъдат точно до самия под без да се влачат или обратното - да са леко по-къси и да не стигат до пода (което е предпочитано от много собственици на домашни любимци, които всекидневно се борят с почистване на косми в дома).
Особено важна част разбира се е и цената – при този голям избор, не е трудно да се изберат подходящи и красиви пердета на разумни цени. Качествени материи има на достъпни цени, не е задължително да бъдат скъпи. При избор на определен плат можете да се ориентирате за цената по следния начин: пердетата се изчисляват на линеен метър ширина. Тъй като в повечето случаи платът за пердетата е с дължина между 2.90м и 3.10м, вие купувате ширината на плата, а дължината няма значение (освен ако таваните ви не са доста по-високи от 3 метра). Т.е. дали ще решите да имате пердета до земята или такива до ръба на прозореца – реално няма значение за изработката и цената. В единия случай ще ви остане доста свободен плат, който можете да използвате за нещо друго в помещението.
Стандартно ушиването се изчислява на линеен метър и включва труд, консумативи, в което влизат и перделък, кукички, конци и т.н. Има няколко вида ушиване, но в повечето случаи е със стандартен перделък и набор 1:2. Това означава, че, ако имате корниз 2 метра, плата за перде ще бъде 4 метра, ако корнизът е 2.50 метра, платът за пердето ще е 5 метра и т.н.
За по-икономичен вариант може да бъде ушито и с набор 1:1.5, което намалява цената за плата и ушиването, като пердето няма да бъде много набрано, ще има по-изправен и изгладен вид.
Във всички варианти има много възможности, важни и определящи са личните предпочитания и ценови диапазон.
В зависимост от помещението е и изборът на тип корниз, който да се съчетае с интериора и пердетата. Стандартният двуканален алуминиев корниз е най-разпространен, но той разбира се не винаги е подходящ – особено когато има скосени тавани, греди, чупки, ъгли и др., което не позволява директно поставяне на тавана. В подобни случаи се избира друг вид, съществуват многобройни стилове и видове корнизи, които се закрепват за стената над прозорците и придават прекрасен завършен вид на интериора. Някои помещения предразполагат за корнизи, които завиват сами и правят ъгъл, например при прозорци с врати към тераси или др. Има също така и автоматични корнизи, които позволяват вдигане, събиране, сваля и др. на пердетата с дистанционно.
За въпроси и поръчки, свържете се с нас на тел. 0878677253 или на мейл fines.rk@abv.bg